title: "ILG8SF10V - 10\" Wall Mount Shutter Exhaust Fan - Automatic Shutter"
brand: "iliving"
price: "NZ$251"
currency: NZD
in_stock: true
reviews_count: 13
category: "I Living"
store_origin: NZ
region: New Zealand
---
# 820 CFM airflow power Variable speed compatible Weather-resistant aluminum shutters ILG8SF10V - 10" Wall Mount Shutter Exhaust Fan - Automatic Shutter
**Brand:** iliving
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> 💨 Cool smarter, live better — ventilation that works as hard as you do!
## Quick Answers
- **What is this?** ILG8SF10V - 10" Wall Mount Shutter Exhaust Fan - Automatic Shutter by iliving
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- iliving enthusiasts
## Why This Product
- Trusted iliving brand quality
## Features
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B01G8I7HVC |
| Air Flow Capacity | 820 Cubic Feet Per Minute |
| Best Sellers Rank | #32,630 in Tools & Home Improvement ( See Top 100 in Tools & Home Improvement ) #74 in Household Ventilation Fans |
| Blade Material | Aluminium |
| Brand Name | iLiving |
| Collection Name | Home |
| Color | Silver |
| Connector Type | NEMA 5-15P |
| Control Method | Remote |
| Controller Type | Button Control |
| Customer Reviews | 4.6 4.6 out of 5 stars (2,938) |
| Electric Fan Design | Exhaust Fan |
| Finish Type | Metallic, Zinc Coated |
| Global Trade Identification Number | 00856957005281 |
| Included Components | Shutter Exhaust Fan, User Manual |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Is Product Cordless | No |
| Item Dimensions D x W x H | 5.75"D x 13"W x 13"H |
| Item Type Name | Wall Mounted Exhaust Fan |
| Item Weight | 7.4 Pounds |
| Manufacturer | iLIVING USA |
| Material | steel aluminum |
| Model Name | ILG8SF10V |
| Model Number | ILG8SF10V |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Number of Blades | 3 |
| Number of Power Levels | 1 |
| Number of Speeds | 1 |
| Power Source | AC/DC |
| Recommended Uses For Product | Home |
| Room Type | Attic |
| Special Features | Variable Speed when equipped with speed controller |
| Specification Met | UL |
| Speed | 1580 RPM |
| Standby Power Shutoff | High |
| Style | Fan Only |
| Theme | ventilation |
| UPC | 856957005281 |
| Unit Count | 1 Count |
| Voltage | 120 |
| Warranty Description | 1-Year parts and components Limited Warranty |
| Wattage | 1.25 watts |
## Product Details
- **Color:** Silver
- **Power Source:** AC/DC
- **Product Dimensions:** 5.75"D x 13"W x 13"H
- **Room Type:** Attic
- **Special Feature:** Variable Speed when equipped with speed controller
- **Style:** Fan Only
## Images
## Available Options
This product comes in different **Style** options.
## Customer Reviews
### ⭐⭐⭐⭐⭐ Can Also Be Used As A Roof Vent - READ IF YOU WANT TO KNOW HOW
*by L***1 on July 9, 2022*
### ⭐⭐⭐⭐⭐ High quality and quiet!
*by P***Y on December 1, 2025*
### ⭐⭐⭐⭐⭐ Excellent Fan, Especially Considering the Price
*by R***S on November 1, 2025*
## Frequently Bought Together
- iLiving ILG8SF10V - 10" Wall Mounted Exhaust Fan - Automatic Shutter - Variable Speed - Vent Fan For Home Attic, Shed, or Garage Ventilation, 820 CFM, 1200 SQF Coverage Area (Power Cord Not Included)
- iLIVING ILG8SFSC Solid State Variable Adjustable Precision Fan Speed Controller 120V 8A , Black