title: "Source Hydration Converter Tube SC-2031160200"
brand: "source"
price: "NZ$116"
currency: NZD
in_stock: true
reviews_count: 13
url: https://www.desertcart.nz/products/48902722-source-hydration-converter-tube-sc-2031160200
store_origin: NZ
region: New Zealand
---
**Brand:** source
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> 💧 Convert. Hydrate. Dominate your day.
## Quick Answers
- **What is this?** Source Hydration Converter Tube SC-2031160200 by source
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- source enthusiasts
## Why This Product
- Trusted source brand quality
## Description
Shop Source Convertube Snep Bottle Blau One Size. Free delivery and returns on all eligible orders.
Review: Drinks tube - Excellent product. Great for using on walks
## Features
- Converts a bottle of water into a hydration pack
- Simply screw on one of the attachments
- Converts many high street bottled water brands
- 3 step conversion
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B001GHIPDA |
| Best Sellers Rank | 77,969 in Sports & Outdoors ( See Top 100 in Sports & Outdoors ) 250 in Cycling Hydration Packs 723 in Cycling Bottles 40,070 in Luggage & Travel Gear |
| Brand Name | Source |
| Capacity | 3 litres |
| Colour | Blue |
| Customer Reviews | 4.2 4.2 out of 5 stars (1,558) |
| Global Trade Identification Number | 07297210211101 |
| Included Components | Bottle |
| Item Dimensions L x W x H | 31L x 18W x 3H centimetres |
| Item Shape | Round |
| Item Type Name | Bottle |
| Item Weight | 0.22 Pounds |
| Manufacturer | SOURCE |
| Manufacturer Part Number | Convertube |
| Manufacturer Warranty Description | No product warranty. |
| Material Type | Plastic |
| Model Number | 2031160200 |
| Unit Count | 1.0 count |
## Product Details
- **Capacity:** 3 litres
- **Colour:** Blue
- **Material:** Plastic
- **Product dimensions:** 31L x 18W x 3H centimetres