title: "Lorex CBL100C5RU In-Wall Rated Extension Cable, 100'"
brand: "lorex"
price: "NZ$35"
currency: NZD
in_stock: false
reviews_count: 2
url: https://www.desertcart.nz/products/51450081-lorex-cbl100c5ru-in-wall-rated-extension-cable-100
store_origin: NZ
region: New Zealand
---
# Lorex CBL100C5RU In-Wall Rated Extension Cable, 100'
**Brand:** lorex
**Availability:** ❌ Out of Stock
## Quick Answers
- **What is this?** Lorex CBL100C5RU In-Wall Rated Extension Cable, 100' by lorex
- **Is it available?** Currently out of stock
## Best For
- lorex enthusiasts
## Why This Product
- Trusted lorex brand quality
## Description
Review: Lorex extension lead - THE extension lead is very good & good quality.
Review: 100% - 100%
## Features
- Meets Or Exceeds Ul/cul Communication Cable Standards
- Cmr Type (riser)
- Meets Or Exceeds National Electric Code (nec) & Canadian Electric Code (cec) For Cmr Type Cabling
- 100ft
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B00SXH8VBC |
| Best Sellers Rank | 1,200,298 in DIY & Tools ( See Top 100 in DIY & Tools ) 868 in Surveillance Camera Cables |
| Box Contents | Cat-5e In-wall Rated Extension Cable (100ft) |
| Brand Name | Lorex |
| Case Material Type | Special cable jacket material |
| Colour | Other |
| Connector Gender | Male-to-Male |
| Customer Reviews | 4.6 out of 5 stars 50 Reviews |
| Ethernet Cable Category | Cat 5e |
| Global Trade Identification Number | 00695529002484 |
| Item Length | 1200 Inches |
| Item Weight | 998 g |
| Item weight | 998 g |
| Manufacturer | LOREX |
| Model Number | CBL100C5RU |
| Number Of Conductors | 2 |
| Number of Outlets | 1 |
| Plug Type | Type A |
| Plug type | Type A |
| UL Listed | Yes |
| UL listed | Yes |
| UPC | 695529002484 |
| Wattage | 100 watts |
## Product Details
- **Color:** Other
- **Connector Gender:** Male-to-Female
- **Item Weight:** 2.2 Pounds
- **Plug Format:** Type A
## Images
## Customer Reviews
### ⭐⭐⭐⭐⭐ Lorex extension lead
*by R***S on 18 November 2020*
THE extension lead is very good & good quality.
### ⭐⭐⭐⭐⭐ 100%
*by M***A on 12 November 2019*
100%