| ASIN | B09125C94F |
| Best Sellers Rank | 4,088,073 in Home & Kitchen ( See Top 100 in Home & Kitchen ) 318 in Full-Size Food Processors |
| Blade Material | Stainless Steel |
| Bowl Capacity | 13 Cups |
| Bowl capacity | 13 Cups |
| Brand | KitchenAid |
| Brand Name | KitchenAid |
| Colour | Contour Silver |
| Customer Reviews | 4.4 out of 5 stars 501 Reviews |
| Included Components | Chopping Blade, Shredding Disc, Slicing Disc |
| Is the item dishwasher safe? | Yes |
| Item Dimensions D x W x H | 22.2D x 26W x 44.3H centimetres |
| Item Type Name | 13 Cup Food Processor |
| Item Weight | 4.4 kg |
| Manufacturer | KitchenAid |
| Material | Plastic |
| Model Name | KFP1318CU |
| Number of Speeds | 3 |
| Power Source | Corded Electric |
| Product Care Instructions | Dishwasher Safe, Hand Wash |
| Product dimensions | 22.2D x 26W x 44.3H centimetres |