The Milwaukee MILC12RAD0 is a compact, cordless right angle drill powered by a 12V lithium-ion battery. Delivering 800 RPM and 12 Nm torque, it’s engineered for precision in tight spaces. Lightweight at just 100g and built with durable metal alloy, it’s perfect for professionals seeking mobility without sacrificing power. Includes a battery charger for seamless workflow.
| ASIN | B003TFDTHY |
| Batteries | 1 Lithium Ion batteries required. |
| Batteries Required? | No |
| Batteries included? | No |
| Battery Capacity | 2 Amp Hours |
| Battery Cell Type | Lithium |
| Best Sellers Rank | 37,168 in DIY & Tools ( See Top 100 in DIY & Tools ) 76 in Drill Drivers |
| Colour | Black |
| Customer Reviews | 4.7 4.7 out of 5 stars (189) |
| Date First Available | 8 Aug. 2012 |
| Included Components | Battery Charger |
| Item Package Quantity | 1 |
| Item Weight | 100 g |
| Item model number | MILC12RAD0 |
| Manufacturer | Milwaukee |
| Material | Metall Holz Stahllegierung |
| Maximum power | 800 Watts |
| Number of Pieces | 1 |
| Part Number | MILC12RAD0 |
| Power Source | Battery Powered |
| Product Dimensions | 29.31 x 11.1 x 7.01 cm; 100 g |
| Size | Standard |
| Special Features | Compact, Cordless |
| Speed | 800 RPM |
| Style | Single |
| Torque | 12 Newton Meters |
| Voltage | 12 Volts |
S**H
It does the job
Very happy with the drill.
S**G
Great Value !
Nice angle drill at a good price !
K**C
Great tool
It’s a good quality drill very handy for tight spaces glad I’ve got it in my tool bag now
J**S
All good
All good
P**N
Great, powerful and neat driver option.
M**W
angle drill
bought this for specific job picture looked like it was hand held but when came was bigger than the picture illustrated it is about 13 inch long with battery fitted will use but not as compact as stated