Receptacles: 2 x IEC 60320 C19, 8 x IEC 60320 C13Switching Time: 0 nsLoad Capacity (VA): 2200 VALoad Capacity (Watt): 2000 WInput Voltage: 200 V AC, 208 V AC, 220 V AC, 230 V AC, 240 V ACOutput Voltage: 200 V AC, 208 V AC, 220 V AC, 230 V AC, 240 V ACHeight: 3.4"Width: 17.3"Depth: 23.8"Rack Height: 2UForm Factor: Tower/Rack MountableWeight (Approximate): 60.41 lbPackage Contents: 9PX2200GRT 2200VA Tower/Rack Mountable UPS, Safety Manual, User Manual, Output Cables (for G models), Input Cables (for G models), Cable Lockers (for G models), 4-Post Rail Kit, Tower Pedestals, RS-232 Serial Cable, USB Cable, Intelligent Power Software Suite CD, Environmentally Friendly: YesEnvironmental Certification: RoHS, ENERGY STARLimited Warranty: 2 YearReliable. Versatile. Powerful. Efficient. With double-conversion topology for constant power conditioning and up to 93 percent efficiency, the Eaton 9PX 2 and 3 kVA models support your overall goal of business continuity. It's built for scalable deployment, features a graphical LCD for local status updates and integrates with virtualized environments.
| ASIN | B01GGKM8Y8 |
| Battery Cell Composition | Lithium Ion |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Best Sellers Rank | #1,693 in Computer Uninterruptible Power Supply Units |